Рідка гума - напилювана гідроізоляція
«Рідка гума» - це сучасна альтернатива рулонним та мембранним покриттям, що наноситься гарячим методом. Матеріал застосовується при проведенні гідроізоляційних робіт не тільки на нових покрівлях (інверсійних, традиційних, експлуатованих), але і при проведенні ремонтних робіт по старому покриттю. Головна перевага «рідкої гуми» полягає в здатності до зчеплення на молекулярному рівні з будь-яким матеріалом, незалежно від стадії затвердіння або віку попереднього покриття. Ніякий інший будівельний матеріал не володіє такою здатністю.Завдяки цьому матеріал застосовується як на нових покрівлях, так і при реконструкції старих. Матеріал може наноситися без попереднього демонтажу старих шарів рубероїдної покрівлі, поверх старої гідроізоляції. У такому випадку встановлюються дефлектори для виведення вологи що накопичилася, при необхідності місцями мастика армується геотекстилем.
Ізоляцію покрівель з великою кількістю примикань, швів чи щілин практично неможливо якісно виконати за допомогою рулонних матеріалів, і тут «рідка гума» просто незамінна. При наявності на даху компонентів вентиляційного устаткування застосування цього матеріалу дозволяє виконати довговічну гідроізоляцію примикань та стиків: завдяки високій еластичності «рідка гума» не руйнується під впливом вібрації.
Технологія нанесення гідроізоляційного покрівельного покриття за допомогою двокомпонентної бітумно-полімерної мастики на водній основі, відомої на нашому ринку як «рідка гума», дозволяє в найкоротші терміни створювати довговічне безшовне покриття.
За останні 10 років в нашу будівельну практику увійшло безліч нових матеріалів.
«Рідка гума» - назва умовна, розрахована на масового споживача. Звичайно, утворена в результаті застигання рідкої мастики мембрана, за своїм зовнішнім виглядом на гуму схожа - чорна, еластична, водонепроникна, здатна до розтягування. Але в іншому, крім зовнішнього вигляду, це покрівельне покриття з гумою нічого спільного не має (виготовляється на основі бітуму, каучук не містить).
Представники ізраїльського підприємства-виробника протестують проти такого позначення їх матеріалу. Проте термін «безшовна напилювана гідроізоляція» в повсякденній практиці так і не закріпився через свою громіздкість та малозрозумілість для пересічного споживача. До слова, ще в 1970-і рр.. в СРСР був створений аналог сучасної «рідкої гуми», який, згодом не набув поширення. Сьогодні можна тільки припускати, що причиною тому стала низька якість вітчизняного бітуму.
Покрівельні мастики бувають одно-і багатокомпонентними. Однокомпонентні мастики вже містять усі необхідні елементи в потрібній пропорції, а багатокомпонентні складаються, принаймні, з двох елементів - базисного і каталізатора затвердіння.
«Рідка гума» являє собою двокомпонентну мастику холодного нанесення і миттєвого затвердіння на основі полімерно-бітумної водної емульсії. Це єдина мастика на водній основі, що не має в своєму складі розчинників і не виділяє шкідливих летючих органічних сполук.
«Рідка гума» наноситься механізованим способом методом розпилення і утворює монолітну безшовну мембрану без стиків і примикань на поверхнях будь-якої геометричної форми та конфігурації, в тому числі і на вертикальних (вона не «стікає» з них навіть в жарку погоду).
Покриття стійке до впливу УФ-випромінювання, високих і низьких температур. Вже є успішний практичний досвід його застосування в Якутії, де взимку морози доходять до -60 ° С. Однак при транспортуванні та зберіганні не допускається охолодження продукту нижче 5 ° C.
В процесі експлуатації об'єкта не виникає ефект старіння бітуму, оскільки спеціальний полімер у складі мастики перешкоджає випаровуванню ефірних масел. Завдяки цьому термін служби покрівлі складає не менше 20 років.
Покрівельне покриття з «рідкої гуми» відрізняється приголомшливою еластичністю (коефіцієнт граничного подовження більше 1000%) і, одночасно, високою межею міцності. Це запобігає можливості катодного відшарування від поверхні внаслідок несприятливого впливу циклічних змін температури, тиску води, вібрації і різких ударів. У затверділому стані гумова мембранна система не стає крихкою і ламкою; з віком вона стає твердішою, але зберігає еластичність і тому не кришиться і не лущиться. Покриття з «рідкої гуми» не вимагає спеціального обслуговування, його можна легко відремонтувати і відновити. По даху можна навіть ходити. Матеріал пожежобезпечний і стійкий до широкого спектру хімічних продуктів, завдяки чому він чудово підходить для застосування на промислових об'єктах. Стандартний колір «рідкої гуми» - чорний. Однак матеріал сумісний з фарбами на водній або кремнійорганічній основі (головне, щоб в їх складі не було хімічних розчинників).
«Рідка гума» розпорошується за допомогою спеціального обладнання і твердне без підігріву, для її монтажу не потрібні пожежонебезпечні пальники або варильні котли. Автоматизований спосіб нанесення забезпечує рівномірну товщину покриття (для покрівлі рекомендується 2 мм) і економічні витрати матеріалу.
В даний час підрядними організаціями застосовується обладнання імпортного виробництва. Автономний змішуючий і дозуючий пристрій зручний в застосуванні і мобільний (його маса становить 68 кг). Апаратура працює на бензиновому двигуні, завдяки чому не потрібно підведення електрики. Комплектація шлангами до 100 м дозволяє працювати на віддалених площах і в важкодоступних місцях; немає необхідності в підйомі машин на дах.
Матеріал відповідає сучасному рівню вимог техніки безпеки. Завдяки відсутності запаху і токсичних елементів може наноситися без застосування засобів захисту органів дихання навіть у закритих приміщеннях.
До підготовки поверхні перед початком робіт пред'являються мінімальні вимоги. Допускається нанесення на вологу (але не мокру!) поверхню. Все це багаторазово підвищує продуктивність і якість робіт (в день можна виконати близько 2000 кв. М покрівельного покриття).