Прорив у всіх галузях науки і техніки, до кінця другого тисячоліття привів до повсюдного використання полімерних матеріалів у будівництві. На зміну традиційним: каменю, металу, склу, дереву та ін. приходять всілякі полімери, які з різним успіхом замінюють, будівельні матеріали, що століттями зарекомендували себе. Більш дешеві сировиннні сполуки, що в основному є відходами нафтопереробки, поклали  початок основним полімерам, без яких сьогодні ми не уявляємо життя. Перші полімерні матеріали поступалися традиційним будівельним матеріалам по терміну служби і важко впроваджувалися на будівельний ринок, в силу консерватизму будівельної науки, але дешевизна будівельних полімерів була очевидною і економічна вигода брала гору. Бурхливе світове споживання нафти, призвело до такого ж бурхливого розвитку хімічної промисловості полімерів. На рубежі тисячоліть відбувся якісний стрибок, який привів до глобального переділу будівельного ринку матеріалів, а слідом і технологій. На сьогоднішній день багато полімерів не тільки не поступаються, але і перевершують своїх «традиційних братів» по всім можливим характеристикам. Саме таким, став напилюваний ППУ сьогоднішніх днів.

Отже, з чого ж отримують ППУ (пінополіуретан), яким буває ППУ, і що означає слово - «напилюваний». ППУ отримують шляхом змішування двох компонентів: Поліолів та Ізоціонату під високим тиском на спеціальному обладнанні. Поліол - являє собою смолу, що отримується з поліефірних смол з додаванням спеціальних добавок, які в більшій частині і впливають на кінцеві технічні (споживчі властивості) характеристики ППУ. Ізоціонат - органічна сполука, що відноситься активних електрофілів. Ізоціонат - складна по виробництву сировина. Виробництво ізоціонатів «під силу» транснаціональним хімічним концернам, на території України заводів з виробництва ізоціонатів немає. Від якості ізоціонатів залежить якість кінцевого продукту, тобто ППУ. Існує безліч поліолів та ізоціонатів, що і визначає величезну різноманітність пінополіуретанів: від матраців і подушок, до сендвіч панелей і напилення для утеплення чи гідроізоляції на поверхні. Конкретна марка поліолу і конкретний ізоціонат, з якого виготовляють необхідний ППУ із заданими технічними характеристиками, називаються пінополіуретановими системами. ППУ буває жорсткий і еластичний, відкрито-комірчастий і закрито-комірчастий, заливний та напилюваний. Для змішування ППУ використовується обладнання, від якості якого залежить кінцевий результат.

В залежності від кінцевого призначення: заповнення форм або створення шару по поверхні, устаткування розділяють на напилювальні й заливні. Таким чином, «напилюваний» ППУ напилюється безпосередньо на поверхні за допомогою напилювального обладнання. Від якості напилювального  обладнання безпосередньо залежить якість кінцевого ППУ. Якісне обладнання по напиленню ППУ обов'язково є обладнанням високого тиску, в той час як заливне обладнання може бути як високого, так і низького тиску.
В даний час існує безліч різних напилюваних поліуретанових систем: відкрито-комірчасті і закрито-комірчасті жорсткі теплоізоляційні, відкрито-комірчасті і закрито-пористі еластичні шумоізоляційні, жорсткі і еластичні закрито-комірчасті гідроізоляційні, та інші зі змішаними характеристиками системи пінополіуретану.

Останнім часом особливого поширення набули жорсткі тепло-гідро-пароізоляційні поліуретанові системи, використовувані в основному в якості теплоізоляторов і еластичні поліуретанові системи, використовувані в якості звукоізоляції. Основна характеристика кінцевого ППУ - щільність в ядрі і пов'язана з нею кінцева щільність виробу. Кінцева щільність ППУ в першу чергу впливає на його фізико-технічні характеристики, а, отже, на основні властивості і довговічність. З ростом густини ростуть міцнісні характеристики, але разом з ними зростає ціна кінцевого ППУ і його теплопровідність. І тут, ми підійшли до головної і найважливішої характеристики - теплопровідності, завдяки якій Пінополіуретан і є унікальним матеріалом. Саму низьку теплопровідність має жорсткий закрито-комірчастий напилюваний ППУ з щільністю в ядрі 35-40 кг/м3. Його коефіцієнт теплопровідності дорівнює 0.02 Вт/м2*К.

Однак, не тільки найкращі теплоізоляційні властивості ставлять напилюваний ППУ на верхню планку серед теплоізоляційних матеріалів. Напилюваний ППУ має хороші паро-гідроізоляційні властивості, а значить, немає необхідності використовувати пароізоляцію чи вітровологозахист, які необхідні при використанні будь-яких інших утеплювачів. Так само, висока адгезія до будь-яких матеріалів, здатність заповнення будь-яких порожнин і щілин в поєднанні з дуже високою міцністю (як для теплоізоляційного матеріалу), як на стиск, так і на розрив забезпечують значне зростання конструктивної міцності отриманої монолітної конструкції, та основне - герметичності утеплюваних конструкцій. Гарні ізоляційні властивості ППУ збільшують термін служби самого конструктиву, захищаючи від корозії, гниття, розкладання та ін.

Пінополіуретан абсолютно екологічний і володіє досить значним терміном служби - понад 50 років, що обумовлено високою хімічною стійкістю до переважної більшості агресивних середовищ, в тому числі розчинників, нафтопродуктів, неконцентрованих кислот і лугів.

Висока технологічність методу напилення ППУ полягає в технологічності самого процесу напилення, а саме швидкістю виконання робіт, кількістю необхідних працівників, а так само мінімізацією транспортування (переміщуваний обсяг обладнання та вихідної сировини в 30 разів менше в порівнянні з традиційними утеплювачами). При цьому треба зауважити, що кваліфікація робочого персоналу повинна бути висока, так як висока технологічність вимагає великих знань, умінь і головне досвіду. Перераховувати весь спектр архітектурних і проектних рішень, де застосовується напилюваний ППУ в рамках даної статті не будемо, але можна сказати, що він набагато ширше, за рахунок усіх перерахованих вище унікальних властивостей напилюваного ППУ.

Таким чином, можна з упевненістю сказати, що напилюваний ППУ - теплоізоляція № 1 по якості в теперішньому та масовості застосування в майбутньому.

Технології виробництва ППУ в останні роки набули значного розвитку. Цьому сприяла сукупність факторів:

  • Технологічний прорив в обладнанні, що виробляє ППУ, а також у виробництві сировини (компонентів ППУ), який приніс зниження кінцевої вартості ППУ при більш високих теплотехнічних характеристиках.
  • Зростання вартості основних енергоносіїв.
  • Загальне економічне зростання останніх років.
  • Підвищення культури будівництва, загальне визнання передових будівельних технологій.

Вже сьогодні попередньо ізольовані ППУ труби, шкаралупи ППУ, сендвіч панелі ППУ - основні будівельні матеріали останніх років для ЖКГ та промислового будівництва. Як відомо, будівництво - консервативна галузь. Саме цей фактор в сукупності з консервативністю сучасних архітекторів уповільнює впровадження ППУ в приватний житловий сектор будівництва.
Теплотехнічна ефективність ППУ заснована на самій низькій теплопровідності (в 1,5 рази нижче екструдованого пінополістиролу), високій міцності і відмінній адгезії до будь-яких будівельних матеріалів.

Пінополіуретан використовується в будівництві, на виробництві будівельних конструкцій: різні теплоізоляційні панелі, термопанелі, сендвіч панелі, попередньоізольовані труби, шкаралупи ППУ. Такі елементи, що виготовляються на виробництві методом заливки (заливні системи), а також у вигляді напилення на будь-які будівельні конструкції (напилюваної системи). Перші дешевші і простіші у виготовленні (компоненти для заливних систем на 15-20% дешевше), другі більш технологічні, незважаючи на те, що дорожчі (компоненти для напилення в середньому на 15-20% дорожче).

Технологічність напилюваного ППУ полягає в першу чергу в безшовній ізоляції, що не тільки покращує теплотехнічні показники будівельного об'єкта, але і вирішує супутні проблеми - пароізоляції і вітрозахисту, і навіть надання додаткової міцності без додаткових навантажень на конструкції та фундамент, дозволяючи заощадити на відповідних матеріалах і роботах. Треба зауважити, що в більшості своїй напилюваний пінополіуретан більш якісний (менш теплопровідний і більш міцний). Напилюваний ППУ забезпечує надійний корозійний захист поверхні, на яку він напилений.
Пінополіуретан має гарний опір паропроникності, а також високу хімічну стійкість, що робить його прекрасним захисним матеріалом. Вельми цікаві напилювані еластичні пінополіуретанові системи, що з'явилися в останній час, лабораторії провідних виробників пінополіуретанових систем, постійно досліджують та впроваджують у виробництво більш ефективніші та екологічніші компоненти.

Такі системи створюють прекрасний звукоізоляційний  захист по всьому спектру звукових частот. Напилюваний Пінополіуретан проводиться на місці проведення робіт, тобто на будівельному майданчику, що дозволяє істотно заощаджувати на транспортних витратах, що знижує загальну вартість будівництва, особливо в приватному секторі.
Технологія напилення пінополіуретану забезпечує високу продуктивність робіт і скорочує терміни проведення будівельних робіт. Універсальність, відмінні споживчі властивості, швидкість виконання робіт. Пінополіуретан роблять - будівельним матеріалом 21 століття.