Будинки, де теплової енергії споживається мало, спочатку планують і будують за індивідуальними правилами, враховуючи при цьому цілий ряд вимог, а також побажання замовника. Як же бути? Де знайти цю саму золоту середину між фінансовими можливостями та бажаннями?

В даний час при будівництві будинку через ментальність наших співгромадян питання про економію на опаленні будинку, навіть і не ставиться. На першому місці враховуються розміри, красота фасаду і внутрішнього оздоблення, якість і надійність, аж тільки потім часто після виявлення проблем, звертають увагу на теплоізоляцію. Проте є моменти, на яких не можна економити, і які треба продумати ще на стадії проектування та складання кошторису, щоб не витрачати кошти на не завжди потрібні квадратні метри чи  «перебори» в архітектурі і оздобленні, а будувати затишний, теплий, економний будинок. Проекти будинків, в яких враховані всі подробиці в тому числі теплоізоляція та енергетичні потреби яких скромні, користуються великою популярністю серед забудовників.

Почнемо з проекту

Виберемо для себе невеликий компактний будинок. Відмова від великого будинку дозволить значно заощадити в будівництві та подальшій експлуатації. Незважаючи на те, яким буде теплим побудований будинок, його все одно потрібно обігрівати, а значить витрати будуть вищі якщо будинок буде великим.

Розробляйте замкнутий об'єм

Щоб потреба в теплі була мінімальною, необхідно знизити до 0 можливість його втрати. Тепло виходить з дому через різні не теплоізольовані конструкції, а саме: дах, підлогу, стіни, вікна, двері.
Отже, чим менше площа таких конструкцій, тим більше тепла буде затримуватися всередині будинку. Враховуючи всі ці чинники, рекомендуємо будувати будинок такої форми, що б відношення його об'єму до площі зовнішніх конструкцій було мінімальним (будинок повинен мати замкнутий об'єм).

 Найбільша кількість тепла виходить з дому через кути, стики стін і даху, тому їх повинно бути менше. Що стосується самого даху, то найкращий варіант це односкатний або двоскатний похилий дах. Ще одним з факторів що впливає на кількість тепла, є висота приміщення. Порожній простір надмірної висоти приміщення також треба обігрівати, хоча ми ним і не користуємося. Тому при проектуванні будинку, закладаємо найменшу висоту, яка відповідає нормам і нашому комфорту. Найбільш невигідними в плані енергозбереження вважаються одноповерхові будинки.

Відмовимося від балконів лоджій

Якщо ви плануєте будівництво енергозберігаючого будинку вам доведеться відмовитися від балконів, оскільки не утеплена плита (підлоги балкона) з'єднана з перекриттям. При такому поєднанні перекриття з балконною плитою (підлогою), тепловтрати колосальні. Ну якщо вже вам дуже хочеться балкон, вихід є! Балкон або тераса повинні спиратися на спільну з будинком конструкцію, так щоб стіна та дах будинку були спільними та залишалися повністю утепленими.

Без необхідності не розділяйте приміщення

У будинках, де багато розділень, дуже стає відчутною температурна різниця. Наприклад: з південного боку будинок перегрівається, в той час як з протилежного вимагає додаткового обігріву. Для того що б забезпечити нормальне температурне середовище, можна використовувати вентилятори, які б переганяли тепле повітря з однієї частини будинку сонячної в іншу затінену. При цьому необхідно врахувати додаткову витрату електроенергії і шум від вентилятора.

Будуйте з матеріалів, що акумулюють тепло

У домі має бути комфортно і тепло не тільки вдень, коду світить сонце, але і вночі звичайно ж. Дуже важливо, що б ваш будинок акумулював тепло, інакше після заходу сонця або в похмурий день в приміщенні буде холодно. У цегляних будинках підлога, стіни і перекриття-це акумулятори тепла. Особливу увагу варто приділити стіні, яка знаходиться всередині будинку навпроти вікна, що виходить на південь. Її слід робити з матеріалів, які добре акумулюють тепло, наприклад з бетону, каменю, повнотілої цегли.
Це правило варто також застосовувати при будівництві дерев'яних будинків. В день поки сонячні промені проникають в будинок, ця стіна виступає накопичувачем тепла. Для того що б тепло від неї виходило якомога довше, слід зробити її масивною. Товщина її повинна бути від 20 до 45 см. Краще, якщо ця стіна буде несучою, тоді не треба буде додатково витрачати гроші на зведення ще однієї несучої масивної стіни.
Що б збільшити здатність акумулюючої стіни поглинати якомога більше тепла, необхідно її пофарбувати в темний колір, а інші стіни звичайно ж у світлий, для того що б вони максимально відображали і розсіювали світло в приміщенні.

Також не слід забувати і про глибину кімнат. Щоб акумулююча стіна отримувала більше всього тепла, вона повинна знаходиться якомога ближче до вікна і не загороджуватися меблями та іншими предметами, якщо ж вона знаходиться далеко від вікна, необхідно щоб вікно, що виходить на південь було мансардним (за умови, що кімната розташовується на верхньому поверсі).

Виберіть технологію

Для забезпечення відповідної теплоізоляції, енергозберігаючі будинки зводяться за різними технологіями. Наприклад:
- Каркасні стіни (простір між каркасами заповнюється теплоізоляційним матеріалом);
- Фасонні елементи опалубки з пінополістиролу (заповнені бетоном);
- Двошарові стіни (конструктивна частина зроблена з глиняної або силікатної цегли, пористого бетону, пористої кераміки, керамзитобетону чи колод).

Ретельне утеплення

При будівництві енергозберігаючого будинку, ви не повинні нести додаткові втрати на отоплення в холодну пору року чи кондиціонування влітку. Завдяки добре продуманому плану будинку, якісним матеріалам і добросовісним будівельникам, та звичайно ж відмінній теплоізоляції зовнішніх конструкцій, отримаємо економію на обігріві, яку  можна виміряти в кількох десятках відсотків, така теплоізоляція кожен рік буде берегти ваші кошти . Для прикладу візьмемо Польщу, де енергозберігаючим вважається той будинок, де середній коефіцієнт тепловтрат зовнішніх стін не повинен бути більше 0,2 Вт/(м²•К). Такого вагомого зниження втрат теплової енергії ми можемо домогтися при виконанні певних заходів.

Найголовніше це вкладення коштів у ретельне доброякісне утеплення стін, даху і підлоги будинку (для обчислення товщини шару теплоізоляції необхідно провести теплотехнічні розрахунки) досвідчені будівельники рекомендують утепляти будинок безшовними напилюваними утеплювачами з піни пінополіуретану. З таким утепленням низький показник потреб будинку в тепловій енергії (енергозберігаючого будинку) гарантовано, що неможливо отримати без застосування на стінах і інших поверхнях цього теплоізоляційного матеріалу, навіть якщо вони будуть побудовані з коміркового бетону чи «теплової» пористої кераміки. Для того щоб будинок вважався повністю енергозберігаючим, необхідно врахувати наступні умови: товщина теплоізоляційного шару зовнішніх стін повинна бути не менше 30 мм. Це також стосується і до підлоги, яка розташовується на ґрунті без гідроізоляційного шару, - вона повинна теплоізолюватися  шаром жорсткого пінополіуретану такої ж товщини. Велике значення має також і теплоізоляція даху, перекриттів, швів та стиків між ними, там рекомендовано від 5 см  того ж ППУ щільністю 40 кг/м.куб.

Уникайте містків холоду

Такі містки збільшують потребу будинку в енергії, тому при можливості їх слід усунути. Містки виникають в місцях з перерваною або більш тонкою теплоізоляцією. Найчастіше це можна спостерігати в місцях перемичок, примикання стін, перекриття  і даху (опалювальної частини до неопалювальної), внутрішніх і зовнішніх стін з фундаментом, у віконних і дверних отворах, в місцях їх кріплення та відкосах, в примиканнях балконних плит до перекриття чи бетонних террасах, що мають спільну бетонну плиту з внутрішніми отоплюваними приміщеннями. Всі ці місця вимагають герметизації і утеплення за допомогою напилюваної теплоізоляції пінополіуретаном.

Герметичність будівлі

Енергозберігаючі будинки повинні бути герметичні, так як свіже повітря в середину будинку повинно приходити через приточно-витяжні вентиляції, чи системи рекуперації не тільки через мікровентиляцію, у вікнах, тому герметичність відіграє особливо важливу роль. Для того щоб будинок був герметичним, необхідно приділити особливу увагу стикам між дахом та стіною, місцям схильним розгерметизації та замінити теплоізоляційні матеріали які не є герметичними, які продуваються (чи на стиках чи прямо через лист  як у мінвати), і з цими продуваннями втрачається ще 25% тепла.

Встановлюйте якісні вікна

Вікна повинні пропускати сонячні промені і не допускати втрати тепла. Для цього необхідно звернути увагу на те, що вікно повинно бути укомплектовано як мінімум двокамерним або трикамерним склопакетом, з енергозберігаючим склом заповненим інертним газом.

Примусова вентиляція

Для того щоб будинок вважався енергозберігаючим, необхідно використовувати примусову вентиляцію з рекуперацією тепла. Вона обмежує тепловтрати, доставляє свіже повітря, зменшує вологість в будинку і дозволяє усунути шкідливі запахи.

Опалюємо економічно

Без сумніву опалювальна система в енергозберігаючому будинку необхідна. Але потужність її повинна бути набагато менше ніж зазвичай. Опалювальні прилади повинні бути невеликої ємності. Труби необхідно ізолювати, що б уникнути втрат тепла. Якщо побудувати будинок у два поверхи, чи з мансардою, то тепло на першому поверсі не буде відразу виходити через дах, а опалювати ще й приміщення, яке розташовується вище.

Теплоізолюємо стіни фасаду будинку

Звичайно теплоізоляція стін фасаду будинку, яка найчастіше проводиться через неможливість виконання інших видів теплоізоляції, повинна проводитися сучасними теплоізолюючими матеріалами, здатними забезпечити низьку теплопровідність та хорошу герметизації.

Який утеплювач вибрати для стін фасаду будинку?

 Фахівці рекомендують жорсткий ППУ - це сучасний утеплювач з закрито-комірчастою структурою. Його напилюють на стіни за допомогою обладнання, що працює під високим тиском. Коли матеріал застигає, на його поверхні утворюється плівка. Вона захищає ППУ, перешкоджає проникненню всередину вологи. Теплоізоляційні характеристики цього матеріалу - найкращі серед всіх утеплювачів, тому його можна наносити більш тонким шаром 4-8 см.

Щоб якісно ізолювати фасад зовні, досить напилити 5 см ППУ. При цьому товщина шару пінопласту при таких самих показниках теплоізоляції склала б 10-15 см, а мінеральної вати - цілих 15-20 см. Різниця між ними більше чим істотна, якщо згадати, що пінопласт потрібно кріпити та його полюбляють гризуни, а мін вата, ще й багато важить, абсорбує вологу та вже через 5-10 років втрачає свої теплоізоляційні властивості, то пінополіуретан, навпаки, дуже легкий, він не перевантажує конструкції, не підходить гризунам є хорошим гідроізолятором і служить понад 50 років. Вибір повинен бути очевидним, - краще утеплювати фасад будинку пінополіуретаном ППУ.

Переваги пінополіуретану:

  •  Перед нанесенням ППУ не потрібно спеціально підготовляти стіни, досить очистити їх від пилу
  •  Роботи по напиленню проводяться досить швидко, при тому що матеріал наноситься пошарово;
  • Висока адгезія;
  • Відсутність швів і зазорів;
  • Мала вага;
  • Відмінні звуко-, тепло-та гідроізоляційні властивості;
  • Тривалий термін експлуатації (30-50 років);
  • Стійкість до дії грибів, цвілі, бактерій;
  • Екологічність і безпека;
  • Непривабливість для комах, гризунів і птахів.

Висновок:

ППУ - найкращий утеплювач для стін, він випереджає конкурентів за відмінними в 3 рази кращими тепло ізоляційними  характеристиками, легкістю монтажу та менших затратах часу, який витрачається на проведення робіт з утеплення.
Теплоізоляція щадить природу. Ваш будинок споживає менше енергії, а, отже, менше шкідливих речовин виділяється в навколишнє середовище. Так що ви не тільки бережете свій гаманець, а й ефективно захищаєте навколишнє середовище.
Грамотно продумана теплоізоляція дозволяє захистити будинок від руйнування, проникнення холоду, атмосферних явищ і створити в ньому комфортну та затишну атмосферу, а ваш гаманець від непередбачуваних, постійно зростаючих цін на енергоносії.
Будинки, які не вимагають великих затрат на опалення, простіше продати чи здати в оренду.
Теплоізоляція – це капітал, вона підвищує вартість будівлі та якість життя в ній. Для отримання БЕЗКОШТОВНИХ консультацій звертайтесь до наших спеціалістів.